KONTAKTI SĀKUMS

Jaunumi


Antīko spogulīšu kolekcijas izstāde

27. 02. 2018

Alūksnes muzejā no 27.02. - 27.05. radio žurnālistes Ilonas Jahimovičas antīko spogulīšu kolekcijas izstāde "Spogulīt, spogulīt.."

 

"Manā skatījumā spogulis ir tas, kas spēj sievietē viest pašpārliecību par savu skaistumu. Tas ir ne tikai koķetērijas simbols, bet arī kā pašas personīgais žūrijas komisijas loceklis vai tiesnesis, kas liek mums saņemties. Paskatoties tajā, mums uzreiz gribas

būt labākām, skaistākām," /Ilona Jahimoviča/

 

 

 


22. februāris

22. 02. 2018

Sakarā ar darbinieku pieredzes apmaiņas braucienu, Alūksnes muzejs 22. februārī apmeklētājiem būs slēgts!

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!
 


STĀSTU SEGA LATVIJAI

8. 02. 2018

STĀSTU SEGA LATVIJAI – ārzemēs dzīvojošo latviešu

veltījums Latvijai 100-gadē

 

Biedrība “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” (LaPa) ir privāta, bezpeļņas organizācija, kas dibināta 2007. gadā. Biedrība uztur krātuvi, bibliotēku un biroju ar darbiniekiem Rīgā, kā arī aktīvu valdi un biedrus Latvijā un ārzemēs. LaPa veido ceļojošās izstādes, publikācijas, filmas un citus projektus par latviešu izceļotāju dzīvi, kultūru un devumu Latvijai. Laika gaitā ir plānots izveidot pastāvīgu muzeja ekspozīciju Rīgā vai kādā citā Latvijas pilsētā.

Divus gadus atpakaļ LaPa darbiniekiem radās ideja izveidot STĀSTU SEGU Latvijas simtgadei izmantot tekstilmozaīkas (patchwork) rokdarbu tehniku. Tekstilmozaīkas (patchwork) segas ir tradicionāls rokdarbu veids angliski runājošās zemēs. Izmantojot tekstilmozaīkas tehniku, dažādi, nelieli auduma gabaliņi tiek sašūti kopā vienā segā. Šādas segas nereti ieguva pat simbolisku nozīmi, un tika mantotas no paaudzes paaudzē, jo auduma gabaliņi bija ņemti no dažādos dzīves posmos svarīgām tekstīlijām – kāzu vai kristību kleitām, bērnu sedziņām, tautas tērpiem u.c., tādējādi atspoguļojot dzimtas dzīves notikumus daudzu gadu garumā. Segas sašūšanai bieži rīkoja talkas (quilting bees), kurās sievietes kopīgā darbā veidoja segu, vienlaikus stiprinot savstarpējās saites sarunās un dziesmās.

STĀSTU SEGAS mērķis ir parādīt un veicināt ārzemēs dzīvojošo latviešu piederību Latvijai, ieguldot kopīgā rokdarbā gan savas domas par Latviju, gan arī darbu. Projekts devis iespēju latviešiem ārzemēs visās paaudzēs aktīvi līdzdarboties Latvijas simtgadē neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma un valodas spējām. STĀSTU SEGA ir unikāla dāvana Latvijai, kura liecinās nākotnes paaudzēm, ka Latvijas simtgades laikā dzīvojušajiem latviešiem pasaulē viņu Tēvzeme ir svarīga un mīļa!

STĀSTU SEGAS pirmajā posmā (09/2016-08/2017) muzeja darbinieki izsūtīja informāciju ārzemēs dzīvojošiem latviešiem: biedrībām, draudzēm, skolām, nometnēm, dažādām kopienām, Latvijas vēstniecībām un indivīdiem. Pēc noteiktiem parametriem sagatavotie tekstila darbiņi 15 x 15 cm lielumā visai drīz sāka nākt pa pastu no dažādām valstīm uz muzeja biroju Rīgā. 

Kopumā saņēma 1097 kvadrātiņus.

No tiem 840 darbiņus gatavoja sieviešu, 257-  vīriešu dzimtas pārstāvji dažādās vecuma grupās;

Sadalījums ģeogrāfiski:

ASV – 564

Eiropas Savienības valstis – 188

Kanāda – 183

Austrālija – 117

Āfrika – 12

Āzija – 8

 

Otrajā posmā (09/2017-01/2018) visus sasūtītos individuālos darbiņus projekta darbinieki glīti un mākslinieciski salika vienā milzīgā kompozīcijā. STĀSTU SEGAS salikšana notika LNB vestibilā 2017. gada 14. oktobrī.

LaPa muzeja darbinieki un palīgi šķiroja, kārtoja un salika vairāk kā 1000 kvadrātiņus. Darbību noskatījās interesenti un Nacionālās bibliotēkas apmeklētāji.

Visi STĀSTU SEGAI atsūtītie darbiņi kopumā tika salikti  7 1,5m x 3m lielās segās! Pēc tam segas rūpīgi un stingri sašuva Lielvārdes firmas “Linu māja” meistares.  

Savukārt, darinātāju pierakstītos stāstus un laba vēlējumus Latvijai muzeja darbinieki pārrakstīja datorā. Datus ievadīja multimediju prezentācijas izveidošanai, kura būs apskatāma līdz ar STĀSTU SEGU. Prezentācijā datoros varēs palielinātās bildēs labāk apskatīt individuālos kvadrātiņus un izlasīt darinātāju stāstus.

Trešais posms – segas izstādīšana vairākos Latvijas centros. Pirmā vieta - ALŪKSNE! Izstādes atklāšana 8. februārī plkst. 17:00!

 

STĀSTU SEGU atbalstīja:

Valsts Kultūrkapitāla fonds, ASV vēstniecība Rīgā, ALA Kultūras fonds, Latviešu fonds, LNAK Izglītības un kultūras fonds, Toronto latviešu kreditsabiedrība, Pēteris un Liene Kalniņi, Inese Liepiņa.

STĀSTU SEGAS izgatavošanas norisi  var izsekot FB lapā - Stāstu sega.


11. ekspedīcija "Sibīrijas bērni"

18. 01. 2018

Alūksnes muzejs 18. janvārī plkst. 11:00 aicina uz tikšanos ar Dzintras Gekas 11. ekspedīcijas “Sibīrijas bērni” dalībnieci Intu Vilku. 11. ekspedīcija “Sibīrijas bērni” tika organizēta 2017. gada augustā un ilga aptuveni pus mēnesi. Tās mērķis bija izbraukāt Sibīrijas vietas, kur cilvēki tika deportēti. Ekspedīcijā pieteicās 36 dalībnieki, tāpēc ļoti sīki tika izstrādāts ekspedīcijas maršrutu, lai apmierinātu visas dalībnieku vēlmes. 
Vienas no dalībniecēm gulbenietes Intas Vilkas mērķis bija atgriezties Krasnojarskas pilsētā, kur pēc 10 lēģeros izciestiem gadiem vēl uz 5 gadiem tik deportēts I. Vilkas tēvs. Tur uz dzīvi apmetās visa ģimene līdz 1960. gadam, kad visi atgriezās dzimtenē.  Inta Vilka vēlas dalīties stāstos par piedzīvoto 2017. gada ekspedīcijā. Tikšanās organizēta sadarbībā ar Alūksnes represēto kluba “Sarma” vadītāju Dzidru Maziku.


Barikādēm 27

20. 01. 2018

20. janvārī plkst. 13:00 Alūksnes muzejā barikāžu atceres dienai veltīts pasākums “Barikādēm 27”.

Šogad aprit 27 gadi kopš barikāžu laika, kad Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu iedzīvotāji iestājās par savu valstu brīvību, to izcīnot un nosargājot.

Pasākumā atskatīsimies uz 1991.gada janvāra notikumiem ar to cilvēku acīm, kuri bija klāt un ar savu “gara spēku” aizsargāja mūsu valsti. Par tā laika notikumiem atmiņas dalīsies alūksnieši– Armands Musts, Dainis Svarups, Aivars Puzulis un citi 1991. gada barikāžu dalībnieki no Alūksnes novada. Tā laika emocijas paspilgtinās filma “Barikāžu stāsti”.

Alūksnes muzejs aicina pasākumā piedalīties gan tā laika aculieciniekus, gan ikvienu, kas šo nozīmīgo laiku vēlas atcerēties un izzināt.

Pēc pasākuma muzeja pagalmā lauku virtuve, ugunskurs, atmiņas un kopā būšana.

 © 2012 Madara Matisone e-mail: madaramatisone@gmail.com