Pils iela 21- Zaķīša māja.
Ēka Pils ielā 21 celta 1912. gadā un savulaik zināma kā Zaķīša māja. Tā atradās Pils un Dzirnavu ielas stūrī, tādēļ arī bija īpatnēji būvēta- ar noapaļotu fasādi. Alūksnes muzeja objektu kartotēkā var lasīt, ka īpašnieks Ernests Zaķītis bija tirgotājs un viens no rosīgākajiem sabiedriskajiem darbiniekiem Alūksnē, kurš aktīvi iesaistījās Alūksnes brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībā un Alūksnes savstarpējās kredītbiedrības valdē. Zaķīša mājas pirmajā stāvā tika iekārtota namīpašnieka apavu tirgotava un kurpnieka darbnīca, savukārt otrais stāvs bija dzīvojamās telpas. Periodikas slejas vēsta, ka ēkas pirmais stāvs tika izīrēts arī citu uzņēmēju vajadzībām. Laikā no 1912. gada līdz 1940. gadam te viens otru nomainīja dažādi veikali un darbnīcas. Piemēram, A. Lapiņa augļu un delikatešu veikals, “Kultūras Balss” grāmatu veikals, Kr. Lapiņa foto darbnīca un salons, A. Karlsona pulksteņdarbnīca un veikals, Ch. Rūkins manufaktūras, gatavu apģērbu un galantērijas preču veikals, masieres M. Ružes kabinets, A. Zaubes un E. Mežkucs delikatešu veikali, acu ārsta S. Bekera kabinets. 1913. gada Alūksnes tirgotāju un rūpnieku kalendārā var lasīt, ka Pils ielā 21 pieejami arī advokāta Kr. Reinholda pakalpojumi un veterinārārsta V. Brencena pakalpojumi. 20. gadsimta 30. gados ēkas pirmajā stāvā atradās A. Siders, L. Alksnīts un A. Aploks frizētavas, O. Itcaka delikatešu veikals un mehāniskā darbnīca, adresē reģistrēta arī zobārstes R. Rivoš prakse un uguns apdrošināšanas biedrības kanceleja.
Muzeja objektu kartotēkā pieejamas pulksteņmeistara A. Karlsona dēla Valtera atmiņas, kurš stāstījis, ka “Karlsonu ģimene līdz 1935. gadam dzīvojusi Zaķīšu vecajā (sētas) mājā. Jaunā esot bijusi uzbūvēta tā, ka cieši piekļāvusies pie vecās austrumu gala fasādes. Vecā māja nodegusi kopā ar jauno 1940. gada 5. jūlija ugunsgrēkā”.
Pēc Otrā pasaules kara Zaķīša mājas vietā (Pils ielas daļā) tika uzbūvēta jauna ēka, kur ierīkots Sadzīves pakalpojumu kombināts.
Kopš 1993. gada ēkā atrodas lietišķās mākslas izstrādājumu salons “Dzīpars”.