Alūksnes Jaunajā pilī kopš 2019. gada novembra pārrobežu sadarbības programmas Nr. LV-RU-008 “630 Versts full of feelings”/ Versts of feelings ietvaros notiek pils divu pirmā stāva telpu- Fortepiano istabas un Ērģeļu istabas, griestu un sienu oriģinālās apdares atsegšana un konservācija. Darbus veic Bauskas rajona Rundāles pagasta Gunāra Grīnfelda individuālais restaurācijas uzņēmumus „ROKAJS”. Atbildīgā restauratore- vecmeistare Zinaida Grīnfelde.
Restaurācijas darbu laikā restauratore Zinaida Grīnfelde veica arī Fortepiano istabai blakus esošās Svētku zāles mākslinieciskās apdares apsekošanu un konstatēja, ka zāles Z puses ieloces un sienas mākslinieciskās apdares oriģinālais krāsas slānis ir ļoti nestabils un birstošs. Lai novērstu oriģinālās dekoratīvās apdares neatgriezeniskus zudumus, un nākotnē būtu iespējama Alūksnes Jaunās pils pirmā stāva telpu vēsturiskās apdares restaurācija un pils interjera ekspozīcijas izveide, Alūksnes muzejs sagatavoja projekta pieteikumu “Alūksnes Jaunās pils Svinību zāles Z puses ieloces un sienas mākslinieciskās apdares attīrīšana un konservācija” VKKF mērķprogrammai “Nākotnes kultūras piedāvājuma veidošana visās kultūras nozarēs” un guva 3500,- EUR finansiālu atbalstu. 2020. gada rudenī vecmeistares Zinaidas Grīnfeldes vadībā Svētku zālē tika nostiprināti jau agrāk attīrītie laukumi un papildus atsegti un nostiprināti jauni: veikta krāsu slāņu konservācija 1600 dm² lielā laukumā, no pārkrāsojumu kārtām attīrīti 1070 dm². Atsedzot uzslāņojumus griestu plaknē, atklājās dekoratīvs zeltītu zvaigžņu gleznojums, iespējams, virzienā uz centrālo rozeti. Ieloce no griestu plaknes atdalīta ar divām profilētām joslām. Pētot griestu apdari, atklājās ieloces gleznojums arī R pusē.
Alūksnes muzejā esošajā LVVV 141. fonda 1.apraksta 56. lietā “Kustamā īpašuma, kas piederējis mirušajam baronam Konstantīnam Pavlovičam Fītinghofam, saraksts. Alūksnes muižā Saraksta sastādīšana sākta 1898.gada 5. aprīlī pl.10; pabeigta 13.aprīlī pl.5 vakarā.” minēts, ka Svinību zālē bijuši divi stūra dīvāni ar zaļu atlasu, divi krēsli ar zaļu atlasu, seši zaļa atlasa lambrekeni, divdesmit zeltīti krēsli ar zaļu atlasu, pelēka marmora galdiņš uz bronzas kājas, porcelāna galdiņš uz bronzas kājas, divi ķīniešu galdiņi, kamīna spogulis zeltītā rāmī, viens bronzas kandelabrs ar divām svecēm, seši bronzas sienas kandelabri ar sešām svecēm, divas Marmora bistes uz postamentiem, četras eļļas gleznas zeltītos rāmjos, bronzas pulkstenis uz kamīna, divas bronzas lampas. No restaurācijas procesā iegūtā rezultāta un inventārijā pieejamās informācijas saraksta varam secināt, ka sienu un griestu gleznojumi Alūksnes Jaunajā pilī ir bijuši cieši saistīti ar interjeru un telpu pielietojumu. Sienu gleznojumi un telpu iekārtojums spējis radīt unikālu, oriģinālu telpas dekorējumu un ekskluzīva interjera iespaidu, ko savulaik augsti novērtēja Alūksnes Jaunās pils īpašnieki baroni fon Fītinghofi un kas pārsteidz speciālistus, mākslas mīļotājus un pils apmeklētājus arī mūsdienās.
Foto: Gleznojuma fragments pēc Svinību zāles Z sienas konservācijas un attīrīšanas.