Starptautiskā sieviešu diena!

08.03.2022

Pāršķirstot vēstures lappuses, mēs atklājam, cik stipras, skaistas un mērķtiecīgas ir bijušas sievietes dažādos laika periodos. Arī Alūksnes muzeja krājums glabā daudz dažādas liecības, kas stāsta par sieviešu spēku, inteliģenci, šarmu un sievišķību. Neliela daļa no šiem priekšmetiem ir apskatāmi muzejā ekspozīcijās.
Sieviešu kustība, pēc kuras ierosmes Sieviešu diena kļuva par svētku dienu, sākās 18. gs. Ziemeļeiropā un Francijā. Cīņa bija par sieviešu līdztiesību ar vīriešiem saimnieciskajā, sabiedriski politiskajā un kultūras dzīvē.
19. gs. daudzos ASV uzņēmumos tika dibinātas arodbiedrību organizācijas. 1857. g. 8. martā izveidojās arodbiedrība, par kuras loceklēm pirmoreiz kļuva sievietes. Šajā dienā Ņujorkas tekstilrūpniecības strādnieces devās ielās, pieprasot 10 stundu darbadienu (tolaik sievietes strādāja 16 stundas diennaktī un saņēma grašus), gaišas un sausas darbavietas un darba algu, kas būtu vienlīdzīga ar to, ko saņem vīrieši. Līdzīgi mītiņi dažādu iemeslu dēļ tieši šajā pašā datumā notika arī vēlākos gados dažādās valstīs, ar mērķi aizsargāt sieviešu tiesības.
Taču par nozīmīgu dienu 8. marts kļuva, pateicoties vācu marksistei un politiskajai darbiniece Klārai Cetkinai.
1909. g. notika kārtējās sieviešu protests par savām tiesībām un 1910. g. Starptautiskajā strādājošo sieviešu konferencē Kopenhāgenā Klāra Cetkina ierosināja ideju par sievietēm veltītu dienu, ko varētu svinēt starptautiskā mērogā. Konferencē piedalījās 100 sievietes no 17 dažādām valstīm, un viņas visas šo ieceri atbalstīja. Taču arī vēl tajā reizē neizvēlējās konkrētu datumu, un nākamos trīs gadus to atzīmēja dažādos laikos.
Tikai 1914. g., sakrītot ar pirmo pavasara sestdienu, Starptautisko sieviešu dienu atzīmēja astotajā martā, un kopš tā laika tā allaž saistīta tieši ar šo datumu.
Pirmajos padomju varas gados Starptautiskā sieviešu diena – 8. marts – kļuva par valsts svētkiem. No 1965. g. 8. marts nozīmēja brīvdienu. Pastāvēja arī šīs dienas svētku rituāls. Svinīgos pasākumos valsts atskaitījās sabiedrībai par sieviešu valsts politikas īstenošanu. Pakāpeniski Starptautiskā sieviešu diena valstī zaudēja savu politisko nokrāsu.
8. marts kļuvis par datumu, kurā Rietumu valstīs svin sieviešu sasniegumus sabiedrībā, politikā un ekonomikā, kā arī norāda uz problēmām, ar kurām sievietēm joprojām nākas saskarties. Citviet - tostarp vairumā postpadomju valstu - gan šī ir diena, kad apdāvināt sievietes ar ziediem, tikpat kā nemaz neaizskarot jautājumus par līdztiesību.
Pēc Latvijas Republikas atjaunošanas Latvijā Starptautisko sieviešu dienu oficiāli nesvinēja ideoloģisku apsvērumu dēļ, saistot to ar PSRS okupācijas mantojumu, tomēr kopš 2008. g. tā oficiāli atzīta par atzīmējamu dienu, taču ne brīvdienu.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk