Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursos atbalstīti divi Alūksnes novada muzeja projekti!
VKKF 2024. gada 1. projektu konkursā “Kultūras mantojums” Alūksnes novada muzejam piešķīra 1400,00 EUR projekta “Alūksnes novada muzeja ceļojošās izstādes “Pa 7.Siguldas kājnieku pulka pēdām” izveide” realizācijai.
Gatavojoties pulka 105. gadadienai, plānots izveidot ceļojošo izstādi “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām”, kas apmeklētājiem sniegs plašāku priekšstatu par pulka nozīmi, militāro darbību, ikdienas dzīvi un sabiedriskajām aktivitātēm, popularizējot muzeja krājuma un pētnieciskā darba materiālus. Viena no Alūksnes novada muzeja pētnieciskā darba pamattēmām ir “7. Siguldas kājnieku pulks”, tāpēc mērķtiecīgi tiek izzināta pulka vēsture, karavīru dzīvesstāsti, papildinot muzeja krājumu ar atmiņu stāstiem, karavīru personīgajām lietām, fotogrāfijām un dokumentiem. 20. gadsimta 20. - 30. gados Alūksnē dislocētais 7. Siguldas kājnieku pulks atstājis nozīmīgu ieguldījumu pilsētas attīstībā. Ar pulka gādību pilsētā nodrošināts miers un kārtība, pulka vadībā celti vides objekti, uzturēti parki un ezera apkārtne, organizēti kultūras un sporta pasākumi.
Izstādi plānots atklāt 2024. gada 19. jūnijā Alūksnes novada muzejā, kur tā būs apskatāma visu vasaru. Sākoties septembrim, izstāde sāks ceļot pa izglītības un kultūras iestādēm.
VKKF mērķprogrammu projektu konkursā “Muzeju nozares attīstības programma” Alūksnes novada muzejam piešķīra 27 400,00 EUR projekta “Alūksnes novada muzeja pastāvīgās ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas” realizācija” īstenošanai.
Jaunas pastāvīgās ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas.” izveides mērķis ir kvalitatīvā un mūsdienīgā veidā atspoguļot padomju varas īstenoto deportāciju norisi Latvijā, represijās cietušo Alūksnes novada iedzīvotāju dzīvesstāstus un dzīvi izsūtījumā, kā arī nacionālās pretošanās kustības darbību, popularizējot Alūksnes novada muzeja krājuma un pētnieciskā darba materiālus.
Lai īstenotu ieceri, Alūksnes novada muzejs sadarbībā ar dizaineri Madaru Pilipu Matisoni un VKKF finansiālu atbalstu 2023. gadā izstrādāja ekspozīcijas tehnisko un grafisko projektu. Ekspozīcijas saturā būs atspoguļots hronoloģisks stāsts par notikumiem Dzimtenē un svešumā: Latvijas Republikas laiku 1930. g. 2. pusē; Molotova-Ribentropa paktu un padomju okupāciju; 1941. g. deportāciju; Alūksnes novada nacionālās pretošanās kustību; 1949. g. deportāciju, dzīvi svešumā, atgriešanos Dzimtenē, reabilitāciju. Stāstu par vēstures notikumiem paspilgtinās 63 Alūksnes novada deportēto ģimeņu dzīvesstāsti, viņu personīgās lietas, fotogrāfijas, dokumenti un audio ieraksti.
Jauno ekspozīciju plānots atklāt 2025.gada martā, kad apritēs 76 gadi kopš masveida deportācijām.