Atvērta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas".

27.03.2025

1998. gadā Alūksnes muzejā sadarbībā ar Alūksnes politiski represēto klubu “Sarma” tika atvērta represijās cietušajiem Alūksnes novada iedzīvotājiem veltīta izstāde “Totalitārajā režīmā cietušo piemiņas istaba”. Pēc 10 gadiem izstāde piedzīvoja gan saturiskas, gan vizuālas pārmaiņas, bet darbs pie represijās cietušo Alūksnes novada iedzīvotāju dzīvesstāstu izzināšanas turpinājās.

2022. gadā tika uzsākts darbs pie jaunās ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas” satura izstrādes. 2023. gadā sadarbībā ar dizaineri Madaru Matisoni tika izstrādāts ekspozīcija skiču projekts. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumam darbs turpinājās pie ekspozīcijas grafiskā un tehniskā projekta izstrādes. 2024. gada sākumā, piesaistot Valsts Kultūrkapitāla fonda Muzeju nozares attīstības programmas un Alūksnes novada pašvaldības finansējumu, tika uzsākta jaunās ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas” realizācija. Ekspozīcijas tehnisko izpildījumu veica alūksnieši Artūrs Mollers un Uģis Blusa-Blusiņš.

Ekspozīcija vēsta par mūsu novada iedzīvotāju emocionālo pārdzīvojumu no izsūtīšanas brīža līdz atgriešanās brīdim dzimtenē. Šī ekspozīcija ir piemiņas apliecinājums tiem, kas cietuši represijās un arī tiem, kas no svešuma neatgriezās.

Ekspozīcijā atspoguļots hronoloģisks stāsts par notikumiem dzimtenē un svešumā – Latvijas Republikas laiks 1930. gadu 2. puse, padomju okupācija, 1941. gada masveida deportācijas, nacionālās pretošanās kustības darbība, 1949. gada masveida deportācijas, dzīve svešumā, gulags, kā arī atgriešanās dzimtenē.

Par ekspozīcijas pamatkrāsām ir izvēlēta balta un tumši zila krāsa. Baltā simbolizē brīvību, mūsu valsti, cīņu par neatkarību, bet tumši zilā raksturo padomju varu un tās īstenotās represijas.

Ekspozīcijas “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas” saturu var izzināt, lasot informatīvos tekstus, iepazīstoties ar 63 Alūksnes novada deportēto ģimeņu dzīvesstāstiem, aplūkojot dokumentus, bagātīgās fotoliecības un ģimeņu personīgās lietas. Atsevišķām rakstiskajām liecībām ir izgatavotas kopijas, lai ikviens tās varētu paņemt rokās un iepazīties ar saturu. Apmeklētāji, kuri vēlēsies padziļināti izzināt deportēto ģimeņu dzīvesstāstus, tos varēs noklausīties audio ierakstos. Viena no galvenajām ekspozīcijas mērķauditorijām ir jaunieši, tāpēc ekspozīcijā tiek izmantoti arī simboli un stencila gleznojumi, kas raksturo padomju varas īstenoto ideoloģiju. Bagātīgā ekspozīcijas vizuālā valoda  ikvienam palīdzēs izprast drūmo vēstures posmu un traģiskos notikumus, veicinot līdzpārdzīvojumu. Ekspozīcijas kopējo noskaņojumu veido arī skaņu dizains, īpaši komponēts skaņdarbs, kas līdztekus vizuālajam un tekstuālajam stāstam, palīdzēs apmeklētājiem noskaņotiem tematam.

Noslēgumā ikviens apmeklētājs tiks vedināts aizdomāties – kas mums katram ir BRĪVĪBA.

 

Skolēnus no 7. līdz 12. klasei aicinām piedalīties izglītojošā nodarbībā “Dzimtenes vārdā”, lai izzinātu vēsturiskos faktus par padomju represiju norisi un to ietekmi uz Latvijas iedzīvotājiem un iepazītu Alūksnes novada iedzīvotāju stāstus par cerību, izturību un piederību savai zemei jaunajā pastāvīgajā ekspozīcijā “Drūmākās lappuses Latvijas valsts vēsturē. Deportācijas”.

ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk