Noliktavas iela 4

1920. gados ēku Noliktavu ielā 4 cēlis daiļkrāsotājs Rūdolfs Veidiņš. Alūksnes novada muzeja ekspedīciju materiālos norādīts, ka mājas celtniecībā iesaistījušies teju visi R. Veidiņa radi (4 māsas, 3 brāļi). Diemžēl mājai bijis liels hipotekārais kredīts, kuru R. Veidiņš nespējis dzēst. Tad R. Veidiņa radi ieteikuši māju norakstīt māsas meitai Verai Gailītei (dzim. Krēsliņai).

Atmiņās Vera Gailīte norādījusi, ka dzimusi 1907. gadā Esentukos. Viņas vecāki bijuši no Alūksnes puses. Tēvs Juris bijis daiļkrāsotājs un sākotnēji braucis uz Krieviju piepelnīties, bet vēlāk ar sievu Liliju un trim meitām Veru, Zelmu un Almu pārcēlies tur uz pastāvīgu dzīvi. Daudz latviešu tur tolaik esot dzīvojuši un strādājuši, bijuši dārznieki, rozes audzējuši, lopus turējuši, arī celmus plēsuši.
Lai gan sākotnēji Krēsliņu ģimene dzīvojusi turīgi, tomēr, sākoties Pirmajam pasaules karam, pienākuši  pavisam grūti laiki. 1914. gadā nomiris tēvs, tad sekojuši nemiera gadi, pārciests bads, piedzīvotas laupīšanas.

1920. gadā Vera, Alma, Zelma un Lilija nolēmušas atgriezties Latvijā. Sākotnēji V. Gailīti pie sevis paņēmusi tante, kurai Vera palīdzējusi saimniecības darbos, bet vēlāk viņa sākusi strādāt Olderu veikalā. Kad onkulis R. Veidiņš nonācis naudas grūtībās, V. Gailīte aizņēmusies naudu no kolēģēm un aizdevusi onkulim, tomēr hipotekārias kredīts nav ticis dzēsts, turklāt R. Veidiņš sadraudzējies ar zaļo pūķi, un 1937. gadā māja Noliktavu ielā 4 nonākusi viņas īpašumā”.
1956. gadā Vera apprecējās ar dzelzceļa darbinieku Alfrēdu Gailīti, un abi uzsāka kopdzīvi Ganību dambī 9, kur 1930. gados Alfrēds bija uzcēlis māju. (Savulaik gruntsgabals Ganību ielā 9 piešķirts Alfrēda brālim, bet viņš kritis Nāves salā.)

Savukārt ēku Noliktavu ielā 4 mantoja Veras Gailītes māsas dēls Andrejs Sināts, kurš bija atgriezies no izsūtījuma. A. Sināts par nežēlīgo padomju represiju upuri kļuva 1946. gadā. Līdz ar piecām pretošanās kustības “Tālavas sili” dalībniecēm, klasesbiedrenēm,  A. Sināts tika notiesāts un pēc KPFSR kriminālkodeksa 58-1 “a”, 58-11 par dzimtenes nodevību un piedalīšanos kontrrevolucionārā organizācijā, sodīts uz 10+5 gadiem darba nometnē Kolimas raktuvēs.
Pēc atgriešanās Latvijā A. Sināts apprecējās ar Marutu Kupču un uzsāka kopdzīvi Noliktavu ielā 4. Jāpiebilst, ka arī Maruta bija piedzīvojusi smagus likteņa pavērsienus, pārciestas Otrā pasaules kara šausmas, kam sekoja 1949. gada deportācija, kad Maruta, viņas māsa Ināra un māte Lucija tika izsūtītas uz Amūras apgabala Blagoveščensku.

Marutai un Andrejam aizvadīts laimīgs un ilgs mūžs kopdzīvē Noliktavu ielā 4, izaudzinātas divas meitas, izauklēti arī mazdēli. Pie mājas iekopts košumdārzs, kur ik vasaru skaisti uzziedēja saimnieces izlolotās rozes. Andris un Maruta jau viņsaulē, bet māju turpina sildīt viņu pēcnācēju ģimenes pavards un gaišās atmiņas.
 
 
 
Jāatzīmē, ka 1937. gada fotogrāfijā redzama vēl kāda māja. Atminoties dzīvi Pirmajā Latvijas Republikas laikā, savulaik V. Gailīte stāstījusi, ka pretējā ielas pusē - Noliktavas ielā 3- atradusies Šnukas māja. Tā celta 1927. – 28. gadā. Savulaik tur dzīvojis pasta ierēdnis Baķis. Mājas pagalmā artēzists Aleksandrs Lessers savulaik izurbis 90 metrus dziļu aku. 
ALŪKSNES NOVADA MUZEJS

Adrese: Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
Fonta izmērs
Kontrasts
Gaišums
Krāsas
Melnbalts
Lasīt vairāk