Svinēsim Latvijas 101. dzimšanas dienu kopā!
18.11.2019. Latvijas Republikas proklamēšanas dienā no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 Alūksnes muzejs saviem apmeklētajiem dāvina brīnišķīgu iespēju- iepazīt jaunās izglītojošās spēles bērniem izstādē “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām” un apmeklēt visas muzeja ekspozīcijas bez maksas.
Foto: Jana Rāga.
Vairāk 19.11.2019 Tikšanās ar mākslinieku Kristianu Brekti un izstādes “Monster” idejas līdzautori Augusti Petri sarunā par laikmetīgo mākslu.Aicinām 19.novembrī plkst. 16:00 Alūksnes muzejā uz tikšanos ar mākslinieku Kristianu Brekti un izstādes “Monster” idejas līdzautori Augusti Petri sarunā par laikmetīgo mākslu.
Vairāk 11.11.2019 Lekcija "7.Siguldas kājnieku pulka devums Latvijas valsts veidošanā"11.11.2019. plkst.10:00 un plkst.13:00 Alūksnes muzejs aicina uz lekciju „7. Siguldas kājnieku pulka devums Latvijas valsts veidošanā”, ko vadīs Alūksnes muzeja vēsturniece Zanda Pavlova.
7. Siguldas kājnieku pulka vēsture, devums Alūksnei un pulka dalība Bermontiādē- tēmas, par kurām īpaši vēlamies runāt Latvijas valsts svētku mēnesī. Pēc lekcijas piedāvājam apmeklēt izstādi "Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām".
Uz lekcijām lūdzam pieteikties līdz 8. novembrim pa tālr. 25665538. Pasākuma apmeklējums ir bez maksas.
Atzīmējam, ka uz plkst.10:00 vēl ir brīvas 8 vietas, bet uz plkst.13:00 vēl var pieteikties 26 apmeklētāji.
Vairāk 26.10.2019 Leģendu nakts Alūksnes Jaunajā pilīAlūksnes Jaunā pils ir viens no izcilākajiem 19. gadsimta neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā, kas glabā dažādus patiesus un leģendārus stāstus. Nesenā pagātnē atklātie pils sienu gleznojumi un inventārija saraksts rosināja mūs meklēt, kādam nolūkam tika paredzēta katra telpa.
Izrādās, ka Alūksnes Jaunajā pilī ir bijusi ērģeļu, balkona, biljarda istaba, bibliotēka, svinību zāle un citas greznas telpas, bet šajā Leģendu naktī, 26. oktobrī, vēlamies pastāstīt par Fortepiano istabu, kurā bijis bagātīgs interjers un notikuši izsmalcināti mūzikas vakari. Šoreiz mūzikas un vēstures sintēzi pils telpās radīs Alūksnes Mūzikas skolas skolotāji un audzēkņi.
Vairāk 02.10.2019 Ziemas sezonas darba laiks Alūksnes muzejā
Ar 1. oktobri Alūksnes muzejs sāk strādāt pēc ziemas sezonas darba laika:
Pirmdiena SLĒGTS
Otrdiena 10:00 - 17:00
Trešdiena 10:00 - 17:00
Ceturtdiena 10:00 - 18:00
Piektdiena 10:00 - 17:00
Sestdiena 10:00 - 17:00
Svētdiena SLĒGTS
Laipni aicināti!
Pils iela 74, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301
Tālrunis: +371 64381321
Mob.tālrunis: +371 25665538
E-pasts: [email protected]
28. septembrī plkst. 13:00 Alūksnes muzejā notiks Kristiana Brektes darbu personālizstādes “Monster” atklāšana. Pasākumā piedalīsies mākslinieks Kristians Brekte un izstādes koncepcijas līdzautore Auguste Petre.
Vairāk 18.09.2019 Restaurēti divi Alūksnes muzeja krājuma priekšmetiRestaurēti divi Alūksnes muzeja krājuma priekšmeti- vienīgā zināmā meistara Dāvida Knospes būvētā koka klarnete (skaņojums- in Es, pikolo (piccolo)) un futrālis.
Vairāk 13.09.2019 Eiropas kultūras mantojuma dienas Alūksnē2019. gada 13.- 15. septembris
Eiropas kultūras mantojuma dienas 2019. gadā veltītas restaurācijas nozares sasniegumiem, ar mērķi- popularizēt labās prakses piemērus – objektus, kuros veikta pētījumos balstīta, kvalitatīva, mūsdienu mantojuma saglabāšanas filozofijai atbilstoša restaurācija. Atsaucoties Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes aicinājumam, Alūksnes muzejs, Alūksnes novada Attīstības nodaļa un Kultūras un Sporta nodaļa Eiropas kultūras mantojuma dienām 2019 kā nozīmīgu piemēru izvirza Alūksnes Muižas parku ar parka arhitektūru (valsts aizs. Nr.2666).
Vairāk 23.08.2019 Baltijas ceļam 30Atsaucot atmiņā 1989. gada 23. augusta notikumus, kad trīs Baltijas tautas ilgās pēc neatkarības vienojās dzīvā cilvēku ķēdē, aicinām uz Baltijas ceļa 30. gadadienas atceres pasākumu Alūksnē, kura ietvaros plkst. 12:00 Alūksnes Kultūras centra Lielajā zālē būs iespēja noskatīties Askolda Saulīša dokumentālo filmu "Baltijas brīvības ceļš".
Vairāk 02.08.2019 Alūksne muzejā jauna izstāde “Barons un porcelāna stāsti”Aicinām uz izstādi “Barons un porcelāna stāsti”
Izstāde “Barons un porcelāna stāsti” ir veidota sadarbojoties Alūksnes muzejam un Piebalgas Porcelāna fabrikai, kas ir vienīgā porcelāna ražotne Latvijā. Izstādē liela vērība tiek pievērsta porcelāna vēsturei, izgatavošanai, iezīmēm, īpašībām, kā arī tā ražotnei Latvijā, kuras daudzveidīgie priekšmeti arī ir skatāmi izstādē.
Piebalgas Porcelāna fabrikas izstrādājumu klāsts ir plašs – porcelāns ir veidots jūgendstilā, uz tā ir dažādi austrumu motīvi, tēli no pasakām, turklāt izstādē var redzēt arī pavisam neparastu formu un pavisam mūsdienīgus porcelāna priekšmetus. Rodas jautājums – kāpēc tieši “Barons un porcelāna stāsti”? Piebalgas Porcelāna fabrika ir ieradusies ciemos pie Barona – Alūksnes muzeja un pils personāža, kas vienmēr apmeklētājus sagaida dažādos svinīgos un saviesīgos brīžos, turklāt tā klātbūtne caurvij Alūksnes puses kultūru un vēsturi. Kāda ir bijusi Barona laiku vēsture? Tieši tikpat plaša un daudzveidīga kā porcelāns, kas apskatāms izstādē!
Izstādē kā lieli, tā mazi var iegūt daudzveidīgas zināšanas par un ap porcelānu, arī jūgendstilu, kurā ir risināta daļa izstādē apskatāmo porcelāna izstrādājumu un tam visam klāt ir piesaistīts kāds aspekts no Baronu tematikas. Tā ir sadalīta četrās daļās:
Izstāde ir kā radošs fantāzijas lidojums, kuras mērķis ir popularizēt Barona tēlu, Alūksnes pili un muzeju, kā arī veidot kopdarbu ar uzņēmumu, kas Latvijā pārstāv unikālus materiālus un tā izgatavošanas tehnikas. Izstādes tapšanā iesaistījās un palīdzēja Rīgas Jūgendstila centrs un Piebalgas Porcelāna fabrika. Alūksnes muzejs saka lielu paldies par uzziņu informāciju, interviju ar fabrikas īpašnieku Jāni Roni, fotoattēliem un konsultācijām! Informācija par jūgendstilu no S. Grosas grāmatas “Jūgendstils. Laiks un telpa”.
Vairāk 01.08.2019 Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu darba laiks pilsētas svētkos2019. gada 2.-4. augusts ALŪKSNES PILSĒTAS SVĒTKI “Alūksne ir visskaistākā!”
Pilsētas svētku ietvaros aktivitātes Alūksnes muzejā.
Vasaras sezonas īpašais piedāvājums:
• Vitālija Jermolajeva mirdzošo gleznu izstāde “Inner Light”
• Mārtiņa Belicka velosipēdu privātkolekcijas izstāde “Ne tikai Ērenpreis”
• 7. Siguldas kājnieku pulka dibināšanas simtgadei veltīta izstāde “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām”
• 120 tautumeitu miniatūras etnogrāfiskajos latviešu tautas tērpos izstādē “No trimdas Latvijā - Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”
• Izstāde “Barons un porcelāna stāsti”, tapusi sadarbībā ar Piebalgas Porcelāna fabriku.
03.08.2019. plkst. 16:00 Alūksnes muzejā Solveigas Selgas, Jāņa Poļa un Viļņa Blūma filmas “Tālumu aicinātie. Pieskāriens Leo Svempa un Jāņa Selgas dzīvei” prezentācija un tikšanās ar filmas veidotājiem.
Izbraucieni ar velorikšu 1-2 personām pa Alūksnes Muižas parku. Maksa par braucienu: 1h – 15,00 EUR, 30 min – 7,50 EUR, 15 min – 3,75 EUR. 3. augustā braucieni notiks no apskates objekta “Katrīnas ritenis”.
Alūksnes muzejā 3. augustā plks. 16:00 videofilmas “Tālumu aicinātie. Pieskāriens gleznotāju Leo Svempa un Jāņa Selgas dzīvesstāstiem” pirmizrāde un tikšanās ar filmas veidotājiem Solveigu Selgu, Jāni Poli un Vilni Blūmu.
Filma ir dokumentāls stāsts par diviem gleznotājiem, kuru dzīves gaitas sākušās Ziemeļvidzemē, teju vai kaimiņos. Leo Svemps dzimis Beļavā, bet viņa audzēknis Jānis Selga – Alsviķos. Abus vienoja alkas pēc plašākiem apvāršņiem dzīvē un daiļradē, tāpēc likumsakarīgi, ka viņi satikās tālu no dzimtās puses – Rīgā, L. Svempa mākslas studijā.
Filma sniedz īsu ieskatu L. Svempa daiļradē un atspoguļo ar viņa dzīvi saistītās vietas Beļavā un Stāmerienā.
Plašāk un detalizētāk apskatīta Jāņa Selgas dzīve un daiļrade, ietverot visus gleznotāja dzīves periodus un darbības virzienus (muzikanta gaitas, filmu uzņemšana, mākslas studijas, latviešu strēlnieku cīņu izpēte, sadarbība ar izciliem laikabiedriem, mājas celšana senču zemē Alsviķos).
Filmā izmantoti dokumenti, gleznu kopijas un foto no Selgu ģimenes arhīva. Citēti fragmenti no Ērikas Romanes grāmatas “Mēs abi”. Materiālu savākšanu atbalstīja Vidzemes plānošanas reģions, Gulbenes bibliotēka, Gulbenes muzejs un Beļavas bibliotēka.
Scenārija autori – Solveiga Selga un Jānis Polis.
Video un montāža – Vilnis Blūms.
Filmas garums – 70 minūtes.
Tā veidota 2017. – 2018. gadā.
Līdz šim publiskā vidē nav rādīta, tātad šī būs pirmizrāde.