Alūksnes ainavā jau redzami rudens krāsu toņi. Aicinām 26. septembrī plkst. 15:00 Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros doties pastaigā pa Alūksnes vēsturisko centru un Alūksnes Muižas parku. Iepazīsim Fītinghofu dzimtas vēsturi, viņu atstāto kultūrvēstures mantojumu, arhitektūrā redzamos mākslas stilus un parka dendroloģisko daudzveidību.
Vairāk 09.09.2020 Gleznotāja Pētera Postaža 80 gadu jubilejas izstāde “Veltījums Alūksnei”Gleznotājs. Absolūts profesionālis. Darbarūķis. Cilvēks ar sastrādātām rokām, kas visu prot, saprot un dara pats ar zemniekam piemītošu pamatīgumu. Formas pielūdzējs un kopējs. Joprojām ideālists, kurš ar lepnumu atzīst, ka viņa dzimtas saknes meklējamas Alūksnes pusē.
„Māksla ir doma formā,” saka mākslinieks. Plastisko formu Pēteris Postažs meklē un atrod absolūti visā – kūpošas tējas garaiņos un koka zarā, bērna smieklos un sievietes kailā mugurā, tautas dziesmā un plandošos brunčos, liesmā un upes olī. Viņa mākslu raksturo tematiska daudzveidība. Jebkas apkārtējā pasaulē– redzamā un neredzamā– ir iemesls gleznas tapšanai. Pētera Postaža darbos forma– lakoniska, stabila, dziļi ietilpīga- emocionālu niansētību iegūst harmoniskā sadarbībā ar krāsu.
„Glezniecība – tā ir krāsa. Glezniecība var būt gan daudzkrāsaina, gan mazkrāsaina, galvenais, lai krāsa būtu niansēta. Nekad dzīvē neesmu gaidījis savu dzimšanas dienu. Tā pienāk, to nosvin, un miers. Neesmu centrēts uz sevi,” saka mākslinieks Pēteris Postažs. „Gleznošana ir viss mans mūžs, esmu uzticīgs glezniecībai, tas ir mans žanrs, un es domāju par to, arī gleznoju katru dienu. Tu esi piedzimis kā mākslinieks, un bez tā nav iespējams dzīvot, tomēr visi nevar būt Mikelandželo vai Rafaeli. Nevajag gribēt būt ģēnijam, vajag būt pieticīgam ierindas strādniekam, jo ģenialitāte smadzenes apstādina – šķiet, viss ir sasniegts un ko tālāk vairs darīt? Labāka ir pieticība, lai nemitīgi kaut ko meklētu un ietu vēlamajā virzienā,” spriež Pēteris Postažs.
Mākslinieks dzimis 1940. gadā. Izglītību ieguvis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, zināšanas papildinājis Pēterburgas Mākslas akadēmijā, Tallinas Mākslas institūtā, studējis vecmeistaru un laikabiedru pieredzi Eiropas un Amerikas muzejos. Līdz 2019. gadam strādājis kā asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Regulāri rīkojis personālizstādes Rīgā un citās Latvijas pilsētās, piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Itālijā, Vācijā, Austrijā un daudzviet citur. Darbi atrodas Nacionālā Mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības, Krievijas Kultūras ministrijas un Krievijas Mākslas fonda īpašumā, kā arī ļoti daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Alūksnes muzeja kolekcijā glabājas 26 mākslinieka gleznas.
Vairāk 01.09.2020 Alūksnes muzejs sveic Zinību dienā!Uzmanību! Alūksnes muzeja pastāvīgā ekspozīcija "Laikmeta mielasts" 28. augustā būs atvērta apskatei no plkst.14:00. Laipni aicināti!
Vairāk 21.08.2020 Saruna par tekstilmākslinieces Ainas Muzes un rotu mākslinieka Aiga Audera radošo devumu mākslas un kultūras telpāKas saistīja tekstilmākslinieces Ainas Muzes un rotu mākslinieka Aiga Audera radošo sadarbību?
Atbildes meklēsim sarunā ar mākslas zinātnieci Ilonu Auderi, mākslinieku Robertu Muzi, tekstilmākslinieci Elīnu Lūsi-Grīnbergu un gleznotāju Agati Muzi 5. septembrī plkst. 12:00 Alūksnes muzejā.
Vairāk 13.08.2020 Pastaiga pa Alūksnes Muižas parkuFoto prezentācija “Alūksnes ēku foto albums” ir ceļā pie skatītājiem.
Alūksnes muzeja krājums glabā bagātīgu 20. gs. pirmās puses un padomju gadu fotogrāfiju klāstu par Alūksni, kas tiek papildināts arī mūsdienās. Mūsu pilsētas jubilejas gada vasarā Alūksnes fotogrāfi un foto entuziasti kopā ar muzeja darbiniekiem iemūžinājuši vairāk nekā 135 pilsētas ēku un ielu skatus, kādus tos var vērot vēsturiskajos foto.
Foto prezentāciju Pilsētas svētku ietvaros varēs vērot Alūksnes muzeja vasaras izstāžu zālē “Ledus pagrabs”, Alūksnes Kultūras centrā, kā arī, baudot svētku maltītes, kafejnīcās: ''Sala'', "Pajumte", "Cepurīte", "Benevilla" un restorānā/kafejnīcā "Jolanta".
Foto prezentācijas "Alūksnes ēku foto albums" veidošanu atbalstīja Alūksnes novada pašvaldība Alūksnes novada kultūras un kultūrizglītības iestāžu projektu konkursa 2020. gadam ietvaros.
Prezentāciju veidoja Alūksnes muzejs sadarbībā ar alūksnieti, foto/video meistaru Vilni Blūmu.
Vairāk 18.07.2020 Pastaiga pa Alūksnes Muižas parkuAlūksnes Muižas parks ir vieta, kur izglītoties par Latvijas kultūras un dabas vērtībām, izprast vēsturiskos notikumus, sportot, gleznot un dažādos citos veidos garīgi un fiziski pilnveidoties.
Aicinām doties pastaigā pa Muižas parku kopā ar Alūksnes muzeja speciālistu 18. jūlijā plkst. 11:00!
Tikšanās vieta- Alūksnes muzejs.
Dalības maksa: pieaugušajiem - 2,50 EUR, skolēniem, pensionāriem - 1,00 EUR.
Vēsturisko parku un dārzu dienas 2020 Alūksnes Muižas parkā.
Alūksnes ezera krastā līdzās Jaunajai pilij krāšņi iegūlis Alūksnes Muižas parks. To 18. gs. otrajā pusē sācis veidot toreizējais muižas īpašnieks barons Otto Hermanis fon Fītinghofs. 19.gs. sākumā Alūksnes Muižas parks kļuva par vienu no sugām bagātākajiem dendroloģiskajiem parkiem Baltijā, bet mūsdienās tas pieder pie nozīmīgākajiem vēstures un kultūras pieminekļiem Latvijā.
Aicinām 4. jūlijā doties pastaigā pa Alūksnes Muižas parku, ieklausoties stāstījumā par parka vēsturi, mazajām arhitektūras formām un dendroloģisko daudzveidību, plkst. 11:00 (latviešu valodā) un plkst. 14:00 (krievu valodā) Tikšanās Alūksnes Jaunajā pilī. Dalības maksa: pieaugušajiem- 2,50 EUR, skolēniem, pensionāriem- 1,00 EUR.